Noter Onaylı Çeviri ve Apostil

Bazı resmi ve özel kurumlar Noter onaylı çeviri talebinde bulunabiliyorlar. İngilizce-Türkçe dillerinde Ankara Etimesgut 2. Noterliğinde kayıtlı Noter yeminli tercümanı olarak yardımcı olmaya hazırım. Prosedür şu şekilde işliyor:

  • Belgelerinizin İngilizce’den Türkçe’ye ya da Türkçe’den İngilizce’ye çevirisini yapıyorum ve ücretlendiriyorum,
  • Benden aldığınız çevirileri kayıtlı olduğum Ankara Etimesgut 2. Noterliğine götürüyor, onaylatıyor ve ücretini ödüyorsunuz. Noter tasdiki ücreti maalesef biraz yüksek olup çevirinin sayfa sayısı, metin içeriği vb. gibi faktörlere göre belirlenmektedir,
  • Noter tasdiki ücreti belgeye göre değiştiğinden ve önceden size ücretini bildiremediğimden bu işlemi sizin yerinize benim yapmam mümkün değildir,
  • Eğer apostil de gerekiyorsa Noter Tasdikli Çeviri belgesini size en yakın kaymakamlığa götürerek bu işlemi ücretsiz yaptırabilirsiniz. Belgelerin aslının yanınızda olması önerilir.

Apostil Nedir?

Bir ülkede resmi olarak hazırlanan bir belgenin diğer ülkelerce tanınabilmesi için valilik ve kaymakamlıklarda yapılan belge tasdik işlemidir. Bu işlem Türkiye’de ücretsiz olarak yapılır. Önceden randevu almanıza gerek yoktur ve fazla vaktinizi almayacak bir işlemdir. Apostil tasdik şerhi çok dilli olduğundan normalde çevirisi gerekmez. Apostil tasdik şerhinin geçerli olduğu ülkelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.